Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Waluta poszybowała w górę, raty trzeba obniżyć

13 października 2017 | Prawo w biznesie | Mateusz Adamski

KONTRAKTY | Nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych może wynikać z wojny, zarazy, klęsk żywiołowych, ale także kryzysów ekonomicznych – światowych lub regionalnych. Mateusz Adamski

Sprawa, jaką zajmował się Sąd Apelacyjny w Warszawie dotyczyła leasingu offsetowej maszyny arkuszowej. Umowa została zawarta w 2008 roku w jenach japońskich, a tytułem jej zabezpieczenia strony ustaliły, że korzystający wystawi weksel in blanco. W 2011 r., na skutek znacznego wzrostu kursu jena korzystający zaprzestał regularnych spłat rat, i dlatego leasingodawca wypowiedział umowę leasingu.

Spółka wystąpiła też na drogę sądową. Żądała wydania nakazu zapłaty kwoty 1,4 mln zł z tytułu nieuiszczonych rat. Taki nakaz został wydany, ale pozwani wnieśli od niego zarzuty, żądając jego uchylenia. Podnieśli, że nie doszło do skutecznego rozwiązania umowy, żądali też zastosowania klauzuli rebus sic stantibus.

Klauzula w zarzutach od nakazu

Zgodnie z art. 3511 Kodeksu cywilnego, jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament