Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służebność przesyłu a użytkowanie wieczyste

13 października 2017 | Prawo w biznesie | Tomasz Budrewicz

Służebność przesyłu jest prawem zbliżonym funkcjonalnie i konstrukcyjnie do służebności gruntowych (art. 3054 Kodeksu cywilnego), co przemawia za przeniesieniem na grunt tej służebności poglądu, w myśl, którego użytkowanie wieczyste może zostać obciążone służebnością gruntową.

Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 kwietnia 2017 r., sygn. akt III CSK 120/16.

Postanowieniem z 14 maja 2014 r. sąd rejonowy oddalił wniosek wnioskodawców o ustanowienie na prawie użytkowania wieczystego nieruchomości służebności przesyłu na rzecz uczestnika postępowania.

Sąd rejonowy ustalił, iż na nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym wnioskodawców znajdują się urządzenia przesyłowe linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia w postaci słupa elektroenergetycznego i przewodów napowietrznej linii elektroenergetycznej wzniesionych w 1987 r. Infrastruktura przesyłowa była cały czas użytkowana przez przedsiębiorstwo państwowe, a następnie przejętą została przez uczestnika. W tak ustalonym stanie faktycznym sąd uznał wniosek za nieuzasadniony przyjmując, iż nieruchomość jest już obciążona służebnością gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu nabytą przez uczestnika w drodze zasiedzenia. Postanowieniem sąd okręgowy oddalił apelację wnioskodawców, podzielając dokonane przez sąd rejonowy ustalenia faktyczne, nie podzielił oceny, jakoby doszło do zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu na skutek doliczenia okresu posiadania służebności przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament