Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

1000 złotych dla każdej matki

17 października 2017 | Dobra Firma | Magdalena Ciałkowska

Wszystkie osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego mają gwarancję jego minimalnej wysokości 1000 zł. Świadczenie w tej kwocie otrzyma także matka bezrobotna czy studentka.

Minimalna kwota świadczenia za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz innych świadczeń związanych z macierzyństwem lub rodzicielstwem obowiązuje od początku 2016 r. Osobom, które otrzymują niższą kwotę zasiłku, należy się wyrównanie.

Kto ma prawo

Uprawnione do otrzymania podwyższenia są osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem się dziecka lub w związku z przyjęciem dziecka na wychowanie – zarówno w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, w okresie urlopu wychowawczego, jak i po ustaniu ubezpieczenia. Podwyższenie zasiłku do wysokości 1000 zł netto przysługuje przez okres:

- urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

- dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jeśli prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tych urlopów powstało przed 2 stycznia 2016 r.

- urlopu rodzicielskiego.

Stawka zasiłku

Wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, w którym momencie matka złoży odpowiedni wniosek o urlop rodzicielski. Wynosi on:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament