Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

40 euro – zwrot kosztów windykacji

18 października 2017 | Dobra Firma | Monika Błońska Michał Najder
Niskie odsetki nie motywują dłużników do regulowania należności w terminach
źródło: AdobeStock
Niskie odsetki nie motywują dłużników do regulowania należności w terminach

Opóźnienia w płatnościach, mimo że naruszają umowy, są korzystne dla dłużników. Odsetki nadal nie motywują ich do regulowania należności w terminach. Dłużnicy zdają sobie sprawę, że bardziej opłacalne jest dla nich wstrzymanie się z płatnością należności, nawet jeżeli posiadają na to środki, niż terminowe ich regulowanie.

„Opóźnienia w płatnościach stanowią naruszenie postanowień umowy, które stały się korzystne finansowo dla dłużników w większości państw z uwagi na naliczanie niskich lub zerowych odsetek za opóźnienia w płatnościach lub powolne procedury ściągania należności." Ten fragment preambuły Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. wskazuje na problem, z którym się spotyka wielu przedsiębiorców. Problem znany jest jako tzw. kredytowanie się kontrahentami.

Dla wierzycieli taka praktyka tworzy niebezpieczeństwo utraty płynności finansowej, konieczność szukania pieniędzy na rozliczenie się z dostawcami. Taka sytuacja prowadzi do zawierania ugód, w ramach których wierzyciele zrzekają się należnych im odsetek za opóźnienie, a nawet godzą się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10881

Wydanie: 10881

Spis treści
Zamów abonament