Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obcokrajowiec oddelegowany nad Wisłę rozliczy tu podatek

15 listopada 2017 | Ekspert księgowego | Jędrzej Król

Pracownik niemieckiej firmy, wykonujący obowiązki w Polsce, może zastosować zwolnienie z PIT dla świadczeń otrzymanych w związku z oddelegowaniem i odliczyć składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłacone za Odrą.

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 października 2017 r. (0114-KDIP3-3.4011. 321.2017.1.JM).

Interpretacja ta zasługuje na uwagę ze względu na analizę możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych świadczeń otrzymanych w związku z oddelegowaniem, a także kwestii odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych w Niemczech od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Pensja plus mieszkanie

Wnioskodawca jest obywatelem Niemiec, zatrudnionym przez niemiecką firmę, posiadającą na terenie Polski spółkę, do której został on oddelegowany na podstawie zawartej umowy o pracę. Oprócz wynagrodzenia z tytułu oddelegowania do pracy w Polsce zostało mu zapewnione mieszkanie służbowe, znajdujące się na terenie zakładu pracy mieszczącego się w Polsce. Z tego tytułu pracownikowi do wynagrodzenia za pracę doliczana była kwota świadczenia za mieszkanie. Od tej kwoty świadczenia został również zapłacony podatek dochodowy. Jednocześnie wnioskodawca podlegał obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w Niemczech, co zostało potwierdzone dokumentem A1. W trakcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament