Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczyciel powinien wypłacić połowę VAT za naprawę auta

23 listopada 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

ROZLICZENIA | Odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku obejmuje kwotę VAT w zakresie, w jakim poszkodowany przedsiębiorca nie może obniżyć podatku należnego.

W sierpniu 2017 r. został uszkodzony mój samochód. Szkodę zgłosiłem u ubezpieczyciela i w ramach OC sprawcy samochód został naprawiony. Dowiedziałem się dzisiaj od kierownika warsztatu, że ubezpieczyciel nie chce wypłacić VAT za tę naprawę. Za naprawę zostały wystawione dwie faktury:

1. na kwotę netto 1300,81 zł + VAT 299,19 zł

2. na kwotę netto 1264,65 zł + VAT 290,87 zł.

Ubezpieczyciel wypłacił tylko sumę tych dwóch kwot netto, tj. 2565,46 zł. VAT w wysokości 590,06 zł nie został wypłacony. Warsztat zasugerował, abym to ja zapłacił warsztatowi tę sumę, a później odliczył ją sobie od podatku. Wydaje mi się jednak, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT mogę sobie odliczyć tylko połowę VAT od wydatków związanych z samochodem w firmie. Nadmieniam tu, że samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i rozliczam połowę VAT od wydatków eksploatacyjnych. W ten sposób byłbym stratny na kwotę 590,06 zł : 2 = 295,03 zł, chociaż nie spowodowałem kolizji i odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawcy. Co powinienem zrobić? – pyta czytelnik.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Z punktu widzenia przysługiwania prawa do odliczenia nie ma przy tym znaczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament