Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szydło – Macron: godzina prawdy

23 listopada 2017 | Świat | Jędrzej Bielecki
Premier Szydło i prezydent Macron na szczycie UE w Tallinie
autor zdjęcia: Marcin Obara
źródło: PAP
Premier Szydło i prezydent Macron na szczycie UE w Tallinie

Polityczny paraliż Niemiec powoduje, że Francja stała się głównym rozgrywającym. Zepchnie Polskę na margines Unii?

Do spotkania polskiej premier i francuskiego prezydenta dojdzie w czwartek w Paryżu. Poprosiła o nie Beata Szydło, która tego dnia jest we francuskiej stolicy, bo uczestniczy w konferencji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Będzie to pierwsza okazja do rozmów dwustronnych z prezydentem Francji – wcześniej widzieli się tylko w ramach wielostronnych formatów. – To Polska zorganizowała spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z Macronem po jego zaprzysiężeniu – podkreśla minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Taki brak kontaktów przyczynił się do eskalacji napięcia między oboma krajami w ostatnich miesiącach. Do tej pory wszystko było jednak pod kontrolą, bo Niemcy gwarantowały, że kryzys dyplomatyczny między Francją i Polską w końcu nie wypchnie naszego kraju poza nawias Unii, choćby w wyniku sporu o przestrzeganie zasad praworządności. Jednak porażka rozmów o budowie nowej koalicji oznacza, że Angela Merkel długo nie wróci do europejskiej gry, o ile w ogóle weźmie w niej jeszcze udział.

Emmanuel Macron rozważa, czy nie wykorzystać tej niespodziewanej sytuacji, aby stać się nowym „liderem" Wspólnoty. Być może mógłby pojechać przedstawić swoje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10910

Wydanie: 10910

Spis treści

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament