Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowna stawka „0” renty planistycznej

05 grudnia 2017 | Administracja | Maciej J. Nowak

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zaniechanie ustalania zarówno stawki zero proc. renty planistycznej, jak i nieustalanie dla poszczególnych terenów takiej stawki.

- Czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można ustanawiać stawkę renty planistycznej na poziomie zero proc. wzrostu wartości nieruchomości?

Co do zasady, byłoby to ryzykowne. Jednak należy pamiętać, że w najnowszym orzecznictwie dopuszcza się taką możliwość. Najbardziej przekonujące od strony merytorycznej jest stanowisko, zgodnie z którym stawka renty planistycznej jest obligatoryjna, a jej pominięcie stanowi podstawę do zakwestionowania planu miejscowego. Taki punkt widzenia wyraził m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 lutego 2013 r. (II SA/Kr 1599/12, Legalis). Wskazał tam, że skoro stawka renty planistycznej stanowi podstawę do ustalenia opłaty planistycznej zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10920

Wydanie: 10920

Spis treści
Zamów abonament