Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy menedżer może łatwo trafić na ławę oskarżonych

19 stycznia 2018 | Prawo w biznesie | Aleksandra Krawczyk-Giehsmann

Łatwo jest popełnić błąd, gdy spółka jest w kryzysie i niezbędne jest podjęcie szybkich i efektywnych działań ratunkowych. Niestety, błędy skutkujące ograniczeniem zaspokojenia czy pogorszeniem sytuacji wierzycieli mogą powodować odpowiedzialność karną zarządzających spółkami, nawet, jeżeli oficjalnie nie wchodzą w skład zarządu.

Aleksandra Krawczyk-Giehsmann

Dość powszechna wydaje się już w Polsce świadomość członków zarządu, zwłaszcza spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, że jeżeli przekroczą termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, to mogą ponieść z tego tytułu poważne konsekwencje finansowe.

Osobista odpowiedzialność członków zarządu

Niestety, wciąż niewielu menedżerów, zwłaszcza zarządzających stosunkowo niewielkimi przedsiębiorstwami, zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, jak i szereg innych czynności, podejmowanych na „przedpolu" niewypłacalności może wiązać się z pociągnięciem ich do odpowiedzialności karnej, w tym nawet z pozbawieniem wolności. Co więcej, skazanie za większość przestępstw na szkodę wierzycieli automatycznie skutkuje pięcioletnim zakazem sprawowania funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidatora spółki kapitałowej, czyli np. spółki z o.o., a zakaz ten może być rozszerzony także na innego rodzaju podmioty.

Niezgłoszenie wniosku

Stosunkowo najmniej dotkliwa wydaje się sankcja przewidziana wobec członków zarządu spółki albo likwidatorów, którzy nie zgłaszają wniosku o upadłość pomimo powstania warunków tę upadłość uzasadniających, czyli mimo, że spółka stała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10955

Wydanie: 10955

Spis treści
Zamów abonament