Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wina za niedotrzymanie terminu zdecyduje o rozliczeniach z fiskusem

05 lutego 2018 | Podatki | Anna Kiersnowska-Drzewiecka Kamil Stefaniak

Dłużnik ujmie w kosztach podatkowych odsetki za opóźnienie w wykonaniu świadczenia. Nie rozliczy natomiast odsetek za zwłokę.

Nieterminowe wykonanie zobowiązań przez dłużnika wiąże się sankcją zapłaty odsetek karnych, która może płynąć z mocy ustawy (odsetki ustawowe), bądź wprost z treści stosunku zobowiązaniowego łączącego strony. Kodeks cywilny przewiduje dwa rodzaje nieterminowego wykonania zobowiązań – opóźnienie oraz jego kwalifikowaną postać, czyli zwłokę. W myśl art. 481 k.c., jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, to wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Natomiast stosownie do art. 476 k.c., dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Różnica pomiędzy tymi dwiema instytucjami polega na tym, że opóźnienie obejmuje swym zakresem wszystkie przypadki nieterminowego wykonania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament