Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata za rezygnację z niedochodowej działalności jest kosztem

05 lutego 2018 | Podatki | Piotr Kiedrowicz

Spółka rozliczy w swoim rachunku podatkowym wydatek poniesiony w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy o zarządzanie nieruchomością w przypadku sprzedaży obiektu, jeżeli celem tej transakcji jest ograniczanie strat.

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 13 grudnia 2017 r. (III Sa/Wa 3832/16).

Podatnik (spółka) jest właścicielem centrum handlowego i na podstawie zawartej umowy powierzył kontrahentowi zarządzanie swoją nieruchomością. W czasie trwania współpracy spółka uznała, że nie otrzymuje wystarczająco wysokiego zwrotu z poniesionej inwestycji i podjęła decyzję o sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Zarządca wyraził zgodę na przedterminowe rozwiązanie umowy w zamian za ustalone wynagrodzenie. Podatnik, sprzedając nieruchomość, chce ograniczyć koszty związane z jej utrzymaniem, między innymi te, które wynikają z umowy o zarządzanie.

W celu potwierdzenia zasadności swojego stanowiska, podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wynagrodzenia wypłaconego spółce zarządzającej w zamian za wyrażenie zgody na przedterminowe rozwiązanie umowy. We wniosku wskazał, że jego zdaniem będzie mu przysługiwać prawo do zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, gdyż taka operacja jest związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą oraz służy osiągnięciu przychodu i zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 września...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10969

Wydanie: 10969

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament