Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro – sześć punktów widzenia

06 lutego 2018 | Ekonomia

Jacek Kseń Dla przedsiębiorców widzę same korzyści z przyjęcia wspólnej waluty. Argumentem przeciw jest brak możliwości dostosowania stóp do sytuacji w kraju.

Dyskutując o wejściu Polski do strefy euro, warto spojrzeć na ten problem z różnych punktów widzenia. Uporządkujmy więc argumenty.

1. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej

Po zamianie waluty płacone przez nich ceny z całą pewnością wzrosną. W zależności od poziomu i jakości kontroli po zmianie waluty zajmie to tylko więcej lub mniej czasu. Niemniej w państwach, które ostatnio weszły do strefy euro, było to z nawiązką skompensowane przez wzrost płac.

W krajach bałtyckich i na Słowacji pojawiło się wiele nowych inwestycji zagranicznych i w związku z tym miejsc pracy. Płace wzrosły, a w poszukiwaniu fachowców łowcy głów ściągali nawet Litwinów, Łotyszy i Słowaków z zagranicy. Grupa ludności, która może ucierpieć najbardziej na wzroście cen, to emeryci i renciści. Dlatego należałoby objąć ich specjalną ochroną.

2. Przedsiębiorcy

Tu widzę same korzyści: znaczny spadek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament