Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można odmówić wykładni, ale nie na skróty

28 lutego 2018 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Przy analizie dopuszczalności wydania interpretacji ze względu na klauzulę unikania opodatkowania fiskus nie może całkowicie pomijać limitów korzyści, jaką może osiągnąć podatnik.

W listopadzie 2016 r. podatnik – udziałowiec w spółce z o.o. wystąpił o interpretację dotyczącą możliwości zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w komandytową. Wyjaśnił, że w przyszłości planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego sp. z o.o. poprzez aport składników majątkowych, przede wszystkim nieruchomości. Zaznaczył, że możliwe jest przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową – komandytową. Podatnik zapytał, czy po przekształceniu będzie miał prawo (proporcjonalnie do jego udziału w zysku) zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej aktywów w pełnej wysokości, także od tej jej części, która nie została przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o.

Interpretacji się jednak nie doczekał, bo fiskus doszedł do wniosku, że w sprawie nie może być ona wydana. Istnieje bowiem uzasadnione przypuszczenie, że elementy objęte wnioskiem mogą być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem art. 119a ordynacji podatkowej, tj. przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Podatnik nie zgadzał się z taką oceną jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10989

Wydanie: 10989

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament