Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma w dołku – ryzyko i szansa

12 marca 2018 | Prawo | Martyna Antosiewicz

W postępowaniu naprawczym i w razie jego fiaska priorytet ma ten, kto finansuje upadający podmiot.

Na polskim rynku brakuje jeszcze podmiotów wyspecjalizowanych wyłącznie w finansowaniu przedsiębiorców znajdujących się w restrukturyzacji. Powód? Dość krótki czas obowiązywania zupełnie nowych przepisów. Jednak obowiązujące od początku 2016 r. prawo daje możliwości wypłynięcia na powierzchnię tonącej firmie.

Kołem ratunkowym jest podmiot finansujący, który poprzez udzielanie pożyczek, kredytów, umów ubezpieczenia transakcji bądź faktoringu (wykup nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw), zapewnia zadowolenie obu stronom: sobie przychód, a stały obrót pieniężny dłużnikowi. Nie sposób jednak zgodzić się z opinią, że ustawodawca zadbał tylko o interesy dotychczasowych wierzycieli.

Ostatni będą pierwszymi

Wszelka pomoc finansowa, udzielana w toku postępowania restrukturyzacyjnego, ma uprzywilejowaną pozycję, co ma wynagrodzić finansującemu zwiększone ryzyko. W razie niepowodzenia restrukturyzacji i ogłoszenia upadłości to właśnie ci, którzy zdecydowali się na pomoc zagrożonej firmie, są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10999

Wydanie: 10999

Spis treści
Zamów abonament