Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Placówki handlowe zamknięte w niedziele i święta

22 marca 2018 | Raport Ekonomiczny | Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita

Za złamanie zakazu pracy w handlu grozi kara ponad trzy razy wyższa niż za inne wykroczenia w prawie pracy.

Po długich bojach od 1 marca 2018 r. obowiązuje zakaz pracy w handlu. Jednak wbrew pierwotnym założeniom NSZZ Solidarność, będzie wprowadzany stopniowo.

Za jego nieprzestrzeganie grożą bardzo wysokie kary, do 100 000 zł. To nowość, gdyż dotychczas za wykroczenia w prawie pracy górna granica odpowiedzialności wynosiła 30 000 zł. Wzrost limitu kary jest więc kilkukrotny, a przepisy nie bardzo precyzyjne.

Ogólne założenia

Zakaz pracy w handlu wprowadza ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (DzU poz. 305, dalej ustawa o zakazie handlu lub ustawa). Wyraźnie wpłynie ona na handel w dni ustawowo wolne od pracy.

W przeciwieństwie do wprowadzania zakazu handlu w święta, tym razem ustawodawca zdecydował się na zdefiniowanie podstawowych pojęć, takich jak:

- placówka handlowa i handel, oraz

- wykonywanie czynności związanych z handlem.

Ponadto ustawa definiuje na swoje potrzeby także pracownika i zatrudnionego oraz święto i stację paliw. Ustawowy słowniczek zawiera art. 3 >patrz ramka.

Nie będzie rewolucji, jeśli chodzi o zakaz handlu w święta. Nadal będzie on obowiązywał w 13 dni świątecznych wymienionych w art. 1 pkt 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 90). Będą to 1 i 6...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament