Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inspektorzy podchodzą do zakazu z rozwagą

22 marca 2018 | Raport Ekonomiczny | Mateusz Rzemek
źródło: materiały prasowe

O tym, kiedy można otworzyć sklep mimo zakazu handlu, i jakie sankcje będą stosowane wobec przedsiębiorców łamiących nowe przepisy – mówi Główny Inspektor Pracy

Rz: Pierwsze niedziele z zakazem handlu już za nami. Jak przedsiębiorcy dostosowali się do nowych przepisów?

Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy: Jesteśmy jeszcze w trakcie sprawdzania zgłoszeń, jakie otrzymaliśmy na infolinię. Problemy wielu przedsiębiorców wynikają z nieznajomości prawa. Przykładowo właściciele sklepów mogą prosić w niedzielę o okazjonalną pomoc członków swojej rodziny. Ale taka możliwość nie dotyczy np. żony czy dziecka, które na co dzień pracuje w sklepie na umowie o pracę czy zleceniu. Nie można też z takim członkiem rodziny zawierać umowy na pracę w niedzielę.

Nie wszystkie zgłoszenia, jakie dotarły do nas przez infolinię, były uzasadnione. W czasie kontroli okazywało się bowiem, że właściciel sam stanął za ladą i mógł otworzyć sklep w niedzielę.

A jak wygląda stosowanie przez sklepy innych wyjątków od zakazu handlu w niedzielę?

Zgodnie z nowymi przepisami wielu przedsiębiorców będzie mogło mieć otwarty sklep w niedzielę, nawet jeśli zatrudniają pracowników na etatach. Najlepszym tego przykładem są duże supermarkety mieszczące się w obrębie dworców kolejowych. Decyzja o otwarciu takiego sklepu zależy jednak od właściciela. Za pracę w niedzielę trzeba zapłacić pracownikom dodatek i oddać dzień wolny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11008

Wydanie: 11008

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament