Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy za wycinkę zapłaci właściciel drzew, czy ten kto je wyciął

01 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Renata Krupa-Dąbrowska

Trzeba uważać, co się wycina na działce. W wielu przypadkach niezbędne jest zezwolenie. Za bezprawne karczowanie można sporo zapłacić.

Firma, której zlecono wykarczowanie działki lekko przesadziła i wycięła bez zezwolenia dziesięcioletnie drzewa. Teraz może słono zapłaci za swój błąd – 223 tys. zł.

Była umowa, potem zlecenie

Adam M. zawarł z trzema inwestorami umowę przedwstępną na sprzedaż niezabudowanej działki. Na jej podstawie mogli zacząć przygotowywać działkę pod budowę. Chodziło o sprzątanie i wywóz śmieci, karczowanie. O wszystkim miał wiedzieć Adam M.

Z umowy wyraźnie wynikało też, że zostaną wycięte tylko drzewa, które nie muszą mieć zezwolenia i to po wcześniejszej konsultacji z wydziałem ochrony środowiska urzędu miasta. Inwestorzy następnie zlecili posprzątanie działki firmie, która w tym się specjalizowała. Ta się jednak zagalopowała i oprócz chwastów i niewielkich samosiewów usunęła z nieruchomości 15 sztuk drzew w wieku powyżej 10 lat, nie mając na to żadnego zezwolenia.

O nielegalnej wycince dowiedział się urząd dzielnicy i przeprowadził kontrolę. Ukarać postanowili nie właściciela działki tylko firmy, która pozbyła się drzew bez zezwolenia i wymierzyli jej karę – 223 tys. zł.

To nie my

Firma broniła się. Wniosła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, które uchyliło decyzję. Według niego firma nie może ponosić odpowiedzialności za usunięcie drzew i krzewów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament