Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzyskać odszkodowanie za naruszenia prawa konkurencji

01 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Filip Drgas Jakub Jędrzejewski


PRAWO MONOPOLOWE | Występowanie na drogę sądową przeciwko przedsiębiorcom dopuszczającym się naruszeń prawa konkurencji nigdy nie cieszyło się szczególną popularnością. Warto je spopularyzować.

Dochodzenie tego typu roszczeń w oparciu o ogólne zasady prawa cywilnego było zawsze dużym wyzwaniem. 27 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (dalej: ustawa), której celem jest ułatwienie uzyskania odszkodowania przez przedsiębiorców poszkodowanych antykonkurencyjnym zachowaniem innych uczestników rynku. Jak funkcjonują nowe przepisy dziś?

Czym jest private enforcement

Minął prawie rok od wejścia w życie nowych przepisów, ułatwiających osobom poszkodowanym dochodzenie swoich praw, naruszonych przez łamanie zasad konkurencji. Portal orzeczniczy sądów powszechnych świeci pod tym kątem pustkami, brak jest również sygnałów, iż uprawnieni w większym stopniu korzystają z nowych możliwości. Pojawia się więc pytanie – czy przedsiębiorcy wiedzą o ułatwieniach?

Mechanizm private enforcement w prawie konkurencji jest specjalną konstrukcją prawną, pozwalającą na dochodzenie odszkodowania z tytułu naruszenia obowiązujących przepisów prawa konkurencji. Istotą czynów nieuczciwej konkurencji przez jednego uczestnika rynku jest szkodzenie innym graczom rynkowym. Nadużywając pozycji dominującej lub zawierając niedozwolone porozumienia przedsiębiorca lub ich grupa ingerują w naturalne mechanizmy rynkowe. Zaburzają wówczas np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11065

Wydanie: 11065

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament