Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyceniać grunty oddane w wieczyste użytkowanie

06 czerwca 2018 | Rachunkowość | Wojciech Rup

SAMORZĄD | W projekcie stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości przyjęto, że do końca roku jednostki oddające grunty w wieczyste użytkowanie zobowiązane są do ich wyceny bilansowej na podstawie KSR nr 4 „Utrata wartości aktywów".

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w zakładce poświęconej pracom Komitetu Standardów Rachunkowości, opublikowano projekt stanowiska w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste w sprawozdaniach finansowych jednostek samorządu terytorialnego. Nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2017 r., poz. 1911; dalej: rozporządzenie) rozstrzygnęło, że grunty jednostek samorządu terytorialnego oddane w wieczyste użytkowanie będą ujmowane w księgach rachunkowych urzędu jednostki samorządu terytorialnego oraz prezentowane w sprawozdaniu finansowym w oddzielnej pozycji bilansu. Negatywną ocenę takiego rozwiązania ewidencyjnego i jego skutków bilansowych przedstawiałem w artykule „Wieczyste użytkowanie według nowego rozporządzenia", opublikowanym w Rzeczpospolitej 28 lutego 2018 r. W dalszym ciągu podtrzymuję swoje stanowisko o bezzasadnym zaliczaniu do aktywów jednostki gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Ten pogląd podzielano w wielu jednostkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament