Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sztuczna inteligencja czeka na przepisy

22 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Andrzej Balicki
 Jolanta Dąbrowicz

Sztuczna inteligencja to wyzwanie nie tylko natury gospodarczej, ale także prawnej. O ile bowiem nietrafiony wybór piosenki przez serwisy typu Spotify wydaje się niegroźny, to działania w sferze medycyny, ruchu drogowego czy systemu energetycznego mogą spowodować poważne i kosztowne konsekwencje. Warto zatem już dziś zastanowić się nad tym, jak regulacyjnie ująć w ramy prawne powiększający się arsenał tak zaawansowanych i zróżnicowanych technologii.

 

Czy sam fakt, iż pacjent został odpowiednio poinformowany, że decyzje podejmowane przez inteligentne oprogramowanie nie zawsze są w pełni trafne i przewidywalne, a sama aplikacja ma certyfikat odpowiedniego podmiotu publicznego, może zwalniać producenta od odpowiedzialności za działanie produktu?

Jak na podział kosztów leczenia wpłynie sytuacja, w której użytkownik nie zastosował się w pełni do instrukcji obsługi urządzenia?

A może w ogóle producent powinien odpowiadać za działanie dostarczanego urządzenia tylko w zakresie opartym o dane z jego wewnętrznych baz, nie zaś na danych pochodzących od użytkowników? Te i inne pytania dotyczące prawnych regulacji sztucznej inteligencji (SI) zaczną w niedługim czasie wymagać odpowiedzi także w polskich realiach prawnych.

Przykład

Sytuacja nienależąca bynajmniej do gatunku science fiction ani odległej przyszłości: źle czujący się człowiek sięga po aplikację zdrowotną na smartfonie. Odpowiada na serię szczegółowych pytań dotyczących samopoczucia, po czym skoordynowanym z aplikacją urządzeniem robi zdjęcia kilku obszarów ciała i mierzy sobie temperaturę. Korzystając z powiązanych baz danych aplikacja ustala diagnozę i opracowuje plan leczenia, który na bieżąco dostosowuje do zmian w stanie zdrowia pacjenta. Okazuje się jednak, że postawiona diagnoza była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11083

Wydanie: 11083

Spis treści
Zamów abonament