Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opieka medyczna dla zatrudnionych to koszt

27 czerwca 2018 | Rachunkowość | Magdalena 
Kraszewska-Szuba

Wydatki na obowiązkowe świadczenia z zakresu medycyny pracy i dodatkowe pakiety, umożliwiające pracownikom i ich rodzinom korzystanie z prywatnego leczenia, zwykle ujmuje się na koncie „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".

Analiza aktualnej sytuacji na rynku pracy może dawać podstawy do stwierdzenia, że mamy do czynienia z tak zwanym rynkiem pracownika. Rynek pracownika charakteryzuje się znaczną liczbą ofert pracy i utrudnionym pozyskiwaniem przez firmy odpowiednich kandydatów, ponieważ mają oni silniejszą pozycję negocjacyjną i mogą wybierać wśród ofert pracy oraz dyktować warunki zatrudnienia. Pracodawcy z kolei skupiają się na ograniczaniu odpływu wartościowych pracowników i obniżaniu fluktuacji zatrudnienia. Specjaliści są cenieni w każdej branży, więc firmy wkładają dużo wysiłku w pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Przede wszystkim fluktuacja powoduje wzrost kosztów, takich jak na przykład:

- wydatki związane z przeprowadzeniem procesu rekrutacji (ogłoszenia, spotkania itp.);

- koszty wstępnego zatrudnienia nowych pracowników;

- szkolenia związane z przekazywaniem umiejętności i wymagań na danym stanowisku w podmiocie gospodarczym.

Metodami, z których korzystają pracodawcy, aby przyciągnąć i zatrzymać na dłużej pracowników, mogą być – poza odpowiednim wynagrodzeniem – różnorodne niepieniężne świadczenia dodatkowe, takie jak na przykład: karty sportowe, świadczenia pozapłacowe w formie bonów czy opieka medyczna w niepublicznych placówkach.

Ewidencja księgowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament