Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak podatku nie narusza zasad konkurencji

27 czerwca 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W zakresie świadczonych usług opiekuńczych gmina nie jest podatnikiem VAT, a pobierane za nie opłaty nie podlegają opodatkowaniu.

We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że realizuje zadania własne, do których należą m.in. sprawy ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych (art. 7 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o samorządzie gminnym). W strukturach gminy funkcjonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS), który realizuje jej zadania własne oraz zlecone. Zapytała, czy świadczone przez nią za pośrednictwem GOPS usługi opiekuńcze podlegają opodatkowaniu VAT.

Sama uważała, że nie, bo działała ona jako podmiot prawa publicznego. Tym samym, czynności polegające na świadczeniu usług opiekuńczych nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Czynności te są wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał, że wyłączenie z grona podatników VAT organów władzy publicznej jest możliwe tylko wtedy, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych. Wówczas wyłączenie z opodatkowania nie prowadzi do naruszenia zasad konkurencji. Organy władzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11087

Wydanie: 11087

Spis treści
Zamów abonament