Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy rolnik będzie mógł ogłosić swoją upadłość

29 czerwca 2018 | Biznes i finanse | Michał Gendek

Jedną ze szczególnych grup społecznych zmagających się z problematyką niewypłacalności są rolnicy. Pomimo to ustawodawca w sposób wyraźny nie określił ich statusu w ramach postępowania upadłościowego a możliwość ogłoszenia upadłości przez rolników budziła zasadnicze wątpliwości.

Z tego też względu, jak i z uwagi na dość skomplikowaną procedurę oddłużeniową, rolnicy nie korzystali z takiej możliwości uregulowania swojej sytuacji formalnoprawnej wobec zagrożenia niewypłacalnością.

Taka sytuacja trwała do czasu wejścia w życie nowelizacji prawa upadłościowego w 2014r. (dalej: p.u.n.). Poprzednie brzmienie art. 6 pkt. 5 stanowiło, iż nie można ogłosić upadłości wobec osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, co powodowało, iż rolnik nie mógł ogłosić upadłości zarówno w trybie dla przedsiębiorców, jak i upadłości konsumenckiej, pomimo, iż regulacja ta nie mieściła się w rozdziale dotyczącym przedsiębiorców.

Obecna regulacja art. 6 pkt. 5 p.u.n. stanowi, że "Nie można ogłosić upadłości osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, które nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej". Takie brzmienie przepisu wskazuje, iż rolnik, który prowadzi gospodarstwo rolne, ale nie prowadzi działalności gospodarczej, nie będzie mógł ogłosić upadłości w trybie przewidzianym dla przedsiębiorców natomiast rolnik, prowadzący działalność będzie uznany za przedsiębiorcę i jego upadłość regulować będą te same przepisy co upadłość największych spółek giełdowych.

Jednak ocena, czy dany rolnik jest przedsiębiorcą, za każdym razem odbywać będzie się indywidualnie. Za uznaniem, że rolnik jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11089

Wydanie: 11089

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament