Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinia „na oko” odchodzi do lamusa czyli co przynoszą nowoczesne metody badawcze

12 września 2018 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna 
Wójtowicz-Garcarz
źródło: Shutterstock

Ciągły rozwój metod badawczych znacznie zawęża pole działań przestępczych

Otrzymuję od państwa liczne zapytania dotyczące wykorzystania dowodu z opinii biegłego w postępowaniach karnych, cywilnych. Dziękuję na nie, bo często są dla mnie inspiracją do kolejnych artykułów.

Coraz częściej też pojawiają się pytania o badania niestandardowe, wysokospecjalistyczne, wykonywane przez bardzo wąską grupę specjalistów. Jednym z takich badań jest badanie podpisów pod kątem ich wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem, tzw. wykorzystania podpisów in blanco.

Czy można wykazać, że podpis został wykorzystany in blanco?

Analiza i badania materiału dowodowego w kontekście ewentualnej możliwości wykorzystania podpisu złożonego in blanco, czyli przed treścią dokumentu, w sytuacji kiedy linia graficzna podpisu nie krzyżuje się z tekstem stanowiącym treść dokumentu, rozwinęły się dopiero w ostatnich kilku latach. Głównie dzięki dostępności odpowiedniego sprzętu, a także wykorzystaniu przeznaczonego do tego rodzaju badań oprogramowania.

Kryminalistyka jest dziedziną, która tworzy własne metody i techniki badawcze. Przykładem są między innymi badania daktyloskopijne (odciski linii papilarnych). Powstała ona jednak przede wszystkim na gruncie innych dyscyplin naukowych i często czerpie z nich, wykorzystując je do własnych celów wykrywczych.

Badania, o których piszę, wykorzystują m.in. sprzęt specjalistyczny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament