Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tego samego wydatku nie wolno odliczyć więcej niż raz

12 września 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Koszty darowizny niepieniężnej w podatkowej grupie kapitałowej trzeba było przyjmować w wysokości faktycznie poniesionej celem pozyskania (nabycia/wytworzenia) jej przedmiotu.

Sprawa dotyczyła spółki dominującej, która wraz z 24 innymi tworzy podatkową grupę kapitałową, utworzoną we wrześniu 2014 r. na 25 lat podatkowych. Spółki wchodzące w skład grupy zakładają, że w okresie jej funkcjonowania i posiadania przez nią statusu podatnika CIT będą między sobą przekazywać darowizny, bez świadczenia ekwiwalentnego/zwrotnego (ani w chwili otrzymania darowizny, ani w przyszłości). Darowizny mogą obejmować w szczególności: przekazywane łącznie bądź z osobna środki pieniężne, udziały (akcje), towary, środki trwałe bądź wartości niematerialno-prawne, przedsiębiorstwo lub zorganizowaną jego część (ZCP). Wartość darowizn rzeczowych będzie ustalana na podstawie wyceny niezależnego rzeczoznawcy.

Wątpliwości podatniczki dotyczyły ustalenia jej dochodu (straty). Sama uważała, że na zasadzie wyjątku od ogólnej zasady, darowizny pomiędzy spółkami należącymi do podatkowej grupy kapitałowej mogą być kosztem uzyskania przychodów. A przy określeniu jego wysokości należy zastosować wartość pieniężną darowizny. Tak wyliczony dochód (strata) darczyńcy, obejmujący koszty uzyskania przychodu z tytułu darowizny pieniężnej (darowizn) w wysokości odpowiadającej wartości pieniężnej przekazanej darowizny, powinien zostać uwzględniony przy wyliczeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament