Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może zbyć prywatny majątek bez VAT

12 września 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Sam fakt sprzedaży kilku nieruchomości w ciągu kilkunastu lat nie można być podstawą uznania, że stanowi to działalność gospodarczą.

W 2015 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji pieców, palenisk i palników piecowych, i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W 2009 r., jeszcze jako kawaler, kupił za własne oszczędności w trybie przetargowym od państwa pół nieruchomości – działki zabudowane i niezabudowane, w tym wpisane do rejestru zabytków (zabytkowa fortyfikacja). Dla nieruchomości nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w studium jest ona oznaczona jako „UF – usługi w fortach". Przy sprzedaży udzielono mu 5- proc. bonifikaty w zamian za zobowiązanie się do przeprowadzenia niezbędnych prac konserwatorskich. Nieruchomość miała być bezpieczną lokatą kapitału, dlatego nie wykorzystywał jej m.in. do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca zapytał czy ewentualna sprzedaż udziału w prawie własności nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Sam uważał że nie, bo transakcja nie będzie związana z działalnością gospodarczą. Będzie to zarząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament