Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile przedsiębiorca zapłaci za bezwzględne prawo własności gruntu

21 grudnia 2018 | Biznes i finanse | Piotr Pawłowski

NIERUCHOMOŚCI | Znaczna część gruntów na terenie kraju oddanych w użytkowanie wieczyste zmieni z dniem 1 stycznia 2019 r. swój status prawny. Wygaśnięcie tego prawa i przekształcenie go w jednolite prawo własności stanie się faktem. Jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów ustawodawca postanowił je znowelizować. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców.

Już z nazwy samej ustawy wynika, że przekształcenie ma dotyczyć prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Beneficjentami zmian będą jednak również przedsiębiorcy. Zgodnie z nowymi przepisami przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi lub mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne.

Z mocy prawa

Na przekształcanych gruntach mogą zatem znajdować się również lokale użytkowe (jednak nie więcej niż połowa), wykorzystywane na potrzeby prowadzonego biznesu. Co przekształcenie oznacza dla właścicieli lokali? Przede wszystkim to, że z dniem 1 stycznia 2019 roku zyskają oni bezwzględne prawo własności (udziału we współwłasności) gruntu, na którym wybudowany został budynek. Z tym dniem gmina albo Skarb Państwa, utracą z kolei prawo własności do gruntu. Przekształcenie będzie miało charakter powszechny i z wyjątkiem gruntów wyraźnie wskazanych w ustawie (np. gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste na podstawie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli na potrzeby programu Mieszkanie+) dotyczy wszystkich gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Pomimo, że przekształcenie będzie się odbywać z mocy samego prawa (automatycznie z dniem 1 stycznia 2019 roku) to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11237

Wydanie: 11237

Spis treści

Reklama

Zamów abonament