Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna niepodzielna transakcja czy jednak dwie czynności

09 stycznia 2019 | Rachunkowość

Montowanie dodatkowych elementów powoduje zmianę substancji towaru. Dopóki sprzedawca tego nie zrobi, nie wysyła rzeczy zgodnej z zamówieniem. Dopiero czynności wykonawcze powodują, że towar staje się tożsamy z zamówionym przez nabywcę.

W maju 2018 r. spółka wystąpiła o wydanie interpretacji VAT w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych: za części zakupione i przeznaczone na doposażenie naczepy oraz za wykonanie usługi.

Spółka wyjaśniła, że jest zarejestrowana jako podatnik VAT oraz podatnik VAT-UE. Dla potrzeb rozliczania podatku od wartości dodanej z tytułu transakcji dokonywanych w Niemczech jest tam również zarejestrowana jako podatnik VAT. Firma planuje zakup naczep od ich producenta. Zakup naczep od dostawcy niemieckiego wykazywany jest jako dostawa krajowa w Niemczech, a następnie są one sprzedawane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa do polskiego leasingodawcy. Leasingodawca przekazuje następnie naczepy na rzecz leasingobiorcy. Za transport naczep z terytorium Niemiec na terytorium Polski odpowiedzialny jest leasingodawca, natomiast fizycznie naczepy transportuje leasingobiorca (w imieniu i na rzecz leasingodawcy).

Ponadto, z kontraktu wynika, że dodatkowo naczepa zostanie doposażona w niezbędne akcesoria: skrzynie narzędziowe, koła zapasowe lub skrzynie na palety. Ceny z kontraktu obejmują naczepy oraz wszystkie dodatkowe elementy, podlegające zamontowaniu. Firma tłumaczyła, że dopiero na krótko przed wyprodukowaniem naczepy lub w momencie jej wyprodukowania, leasingobiorca wskazuje leasingodawcę (finansującego). Wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament