Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez rezygnacji z preferencji nie można rozliczyć podatku

09 stycznia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Podatnik, który prowadzi działalność rolniczą i jako rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia z VAT, nie ma podstaw prawnych do odliczania VAT z faktur dokumentujących transakcje związane 
z tą działalnością, nawet jeśli równocześnie prowadzi opodatkowaną VAT działalność gospodarczą.

Fiskus ustalił, że podatnik w 2008 r. prowadził dwie działalności, tj. gospodarstwo rolne oraz firmę handlowo-usługową. Zarzucił, że podatnik, korzystając ze statusu rolnika ryczałtowego zwolnionego i będąc jednocześnie czynnym podatnikiem VAT w działalności gospodarczej, zawyżał w niej podatek należny i naliczony.

Przedsiębiorca nie zgodził się z tym zarzutem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przekonywał, że w spornym okresie, na podstawie obowiązujących przepisów, istniała możliwość zachowania statusu rolnika ryczałtowego, z jednoczesnym prawem do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdański WSA nie uwzględnił jednak jego skargi. Zgodził się, że prowadzący gospodarstwo rolne, korzystający ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, może prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i korzystać z uprawnień, jakie ma podatnik VAT. Ale podkreślił, że dotyczy to wyłącznie transakcji niezwiązanych z działalnością rolniczą. Natomiast wszystkie usługi, noszące znamiona usług rolniczych, korzystają ze zwolnienia. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11250

Wydanie: 11250

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament