Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja w Wenezueli – wściekłość Moskwy

28 stycznia 2019 | Świat | Andrzej Łomanowski

Powinniśmy wysłać wojsko 
do Wenezueli! – wzywał 
w rosyjskiej telewizji Władimir Żyrinowski, zwany w Moskwie „głosem Kremla".

Wielusettysięczne demonstracje i podważenie prawomocności obecnego szefa państwa Nicolasa Maduro wywołało wściekłość na Kremlu.

– Przyjaźniącą się z nami Wenezuelę, naszego strategicznego partnera, będziemy wspierać. Staniemy ramię w ramię z nim na straży jego suwerenności – zapowiadał rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Od chwili objęcia władzy w 1999 roku przez poprzedniego przywódcę Hugo Chaveza Wenezuela utrzymywała coraz ściślejsze stosunki z Rosji. Początek rządów Chaveza zbiegł się w czasie z pierwszą kadencją Władimira Putina. W 2008 roku oba kraje wprowadziły ruch bezwizowy, rok później Wenezuela – jako trzeci kraj na świecie po Rosji i Nikaragui – uznała Abchazję i Osetię Południową.

– A jeśli nasze bombowce (strategiczne) Tu-22 pojawią się w przestrzeni powietrznej Wenezueli? Zapewniam was, że żaden kraj nie ośmieli się pchać swojego nosa w jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11266

Wydanie: 11266

Spis treści
Zamów abonament