Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cesja długów bez VAT, ale z PCC

27 lutego 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Kupowanie wierzytelności w imieniu własnym i na własne ryzyko nie jest odpłatnym świadczeniem usług i nie podlega VAT. Kupujący zapłaci od takiej czynności 1 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych.

W lipcu 2018 r. spółka wystąpiła o wydanie interpretacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodziło o zakup wierzytelności. Z wniosku wynikało, że spółka – obecnie w organizacji – w przyszłości zamierza prowadzić działalność związaną z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat. W praktyce zamierza zajmować się kupowaniem od osób poszkodowanych wierzytelności z tytułu szkód majątkowych (głównie wypadków samochodowych). Firma będzie nabywać je w drodze cesji wierzytelności, a następnie już we własnym imieniu będzie dochodzić ich od towarzystw ubezpieczeniowych. Podatniczka podkreśliła, że cedentem będzie osoba fizyczna (chodzi tylko o szkody majątkowe, a nie osobowe) poszkodowana w zdarzeniu drogowym, w wyniku którego poniosła szkodę na pojeździe. Sprzedawana wierzytelność nie będzie związana z działalnością gospodarczą, zarobkową czy zawodową tej osoby fizycznej, a zatem czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Spółka zapytała, czy z tytułu cesji wierzytelności (umowy sprzedaży wierzytelności) należy odprowadzić 1 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od ceny ich zakupu.

Fiskus...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11292

Wydanie: 11292

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament