Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkty kosmetyczne pod szczególnym nadzorem

15 marca 2019 | Biznes i finanse | Joanna Remus

Zwiększenie kontroli nad produktami kosmetycznymi, nałożenie na uczestników rynku produktów kosmetycznych nowych obowiązków, dotkliwe kary finansowe za nieprzestrzeganie obowiązków, nowe właściwości organów administracji publicznej, które są odpowiedzialne za nadzór nad rynkiem kosmetycznym – takie m.in. zmiany wprowadziła nowa ustawa z 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca wprowadził obowiązek wpisu zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne do „Wykazu Zakładów", prowadzonego przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego właściwego ze względu na siedzibę zakładu. Zmiana ta ma na celu wypełnienie obowiązku monitorowania zgodności produktów kosmetycznych z Rozporządzeniem nr 1223/2009.

Dla podmiotów wytwarzających produkty kosmetyczne (Wytwórców) oznacza to konieczność złożenia wniosku do właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o wpis do Wykazu Zakładów w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakładzie wytwarzającym produkty kosmetyczne. Wytwórcy, którzy w dniu wejścia w życie przepisów prowadzili i nadal prowadzą działalność w zakresie wytwarzania produktów kosmetycznych taki wniosek są zobowiązani złożyć w terminie 9 miesięcy od dnia wejście w życie przepisów tj. do końca września 2019 r.

Warto pamiętać, że jeżeli Wytwórca chce dokonać zmiany danych zawartych w Wykazie Zakładów, to konieczne jest złożenie takiego wniosku w terminie 30 dni od dnia zaistnienia zmiany. Wniosek o dokonanie zmian może zostać złożony w formie papierowej lub elektronicznej. Na podstawie wniosku złożonego przez Wytwórcę jest również możliwość wykreślenia z wykazu.

Ciężkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament