Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawarcie umowy pod warunkiem

15 marca 2019 | Biznes i finanse | Łukasz 
Napiórkowski

Warunkowa czynność prawna skutkuje związaniem stron czynnością prawną dotąd, dopóki zdarzenie przyszłe i niepewne się nie ziści. Oświadczenia stron będą miały zatem charakter definitywny w chwili zawarcia umowy, ale ich skuteczność zależna będzie od spełnienia określonego w niej warunku. Ziszczenie (lub nieziszczenie) się tego zdarzenia ma bezpośrednio wpływ na uzyskanie, zmianę lub utratę praw lub obowiązków przez strony umowy.

 

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 531/17 z dnia 19 czerwca 2018 r.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotyczyło głośnej sprawy z lat 90. XX wieku. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością miała zbudować przetwórnię osocza krwi w specjalnej strefie ekonomicznej. W celu częściowego sfinansowania inwestycji, zawarła ona umowę kredytu z konsorcjum banków. Z uwagi na znaczącą kwotę kredytu, umowa obwarowana była koniecznością ustanowienia licznych zabezpieczeń, w tym poręczenia Skarbu Państwa.

W umowie zawarto również m.in. postanowienie, zgodnie z którym warunkiem złożenia pierwszego wniosku o wypłatę było potwierdzenie przez bank wiodący (dalej: bank) otrzymania określonych w niej dokumentów. Spółka miała dostarczyć je nie później niż pięć miesięcy od dnia podpisania umowy. Kolejnymi aneksami przedłużano jednak termin dostarczenia dokumentów.

W 1997 r. Rada Ministrów zgodziła się na poręczenie z budżetu spłaty kredytu udzielonego spółce. Skarb Państwa zawarł z bankiem umowę poręczenia, która miała wygasnąć w 2003 r. W efekcie tego doszło do uruchomienia kredytu. Po upływie trzech lat i wobec niezrealizowania projektu inwestycyjnego, bank wypowiedział umowę kredytu, wzywając kredytobiorcę do zapłaty ponad 22 mln dolarów. W wyniku zasadniczo bezskutecznej egzekucji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11306

Wydanie: 11306

Spis treści
Zamów abonament