Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką odpowiedzialność ponosi spółka dzielona

29 marca 2019 | Biznes i finanse | Mateusz Baran 
Marzena Lau

Kwestia odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania przypisane w planie podziału spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym po podziale przez wydzielenie była przedmiotem kontrowersji. To się zmieniło po nowelizacji przepisów. Jak jest teraz?

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym rozwiała wątpliwości. Znowelizowany art. 546 § 1 kodeksu spółek handlowych wskazuje, iż solidarną odpowiedzialność, obok pozostałych spółek na które został przeniesiony majątek spółki dzielonej, ponosi również spółka dzielona.

Ustawodawca zdecydował się uciąć trwający spór co do istnienia, obok solidarnej odpowiedzialności spółek przejmujących oraz spółek nowo zawiązanych, również solidarnej odpowiedzialności spółki dzielonej za zobowiązania przypisane w planie podziału spółkom przejmującym oraz nowo zawiązanym w przypadku podziału przez wydzielenie, opowiadając się za przyjęciem tej odpowiedzialności.

To ważna zmiana dla praktyki obrotu, ponieważ do tej pory zarówno wierzyciele, jak i same spółki podlegające temu rodzajowi restrukturyzacji nie mogli czuć się bezpiecznie nie mając pewności, jakie skutki w zakresie odpowiedzialności niesie ze sobą podział przez wydzielenie.

Należałoby również przyjąć, że ustawodawca zdecydował się wprowadzić przedmiotową zmianę, gdyż dotychczas na gruncie omawianej regulacji spółce dzielonej nie można było przypisać takiej odpowiedzialności.

Źródło wątpliwości

W wyniku podziału przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament