Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prewencja jest tak samo istotna jak ściganie

29 marca 2019 | Biznes i finanse | Katarzyna Sawicka Maciej Kuśmierczyk

Projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, która ma zastąpić dotychczasową, bardzo rzadko stosowaną w praktyce ustawę, został przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu 11 stycznia 2019 r. Sejm kilka dni później skierował projekt na ścieżkę legislacyjną. Jest bardzo realna perspektywa wejścia jej w życie jeszcze w tym roku.

Przedsiębiorcy działający w formie spółek prawa handlowego, do których przede wszystkim kierowana jest nowa ustawa, staną zatem już niedługo przed koniecznością sprawdzenia, czy i w jakim ewentualnie stopniu spółka odpowiada wymogom stawianym przez ustawodawcę w nowym akcie prawnym.

Projekt ustawy nie tylko bowiem ma ustanowić nowe zasady odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, tj. przede wszystkim spółek prawa handlowego, ale również wprowadzić wymogi rozwiązań z zakresu tzw. compliance.

Chodzi zatem nie tylko o ściganie, ale również o prewencję, odnoszącą się do rozwiązań wewnątrz danej organizacji, a nie, jak to odbywało się w klasycznie pojmowanej polityce karnej – na zewnątrz osób i podmiotów, które mogą popełnić przestępstwo. Trend ten, wywodzący się z systemu angloamerykańskiego prawa karnego, zmierza do minimalizacji ilości przestępstw gospodarczych poprzez nakazanie stosowania przez przedsiębiorców wewnętrznych mechanizmów zapobiegania przestępczości, takich jak właściwy nadzór, ład korporacyjny, wewnętrzny system zgłaszania nieprawidłowości czy procedury i normy wewnętrzne dotyczące zachowań pracowników.

Polski ustawodawca wydaje się zmierzać do podobnego wprowadzenia rozwiązań zapobiegających przestępstwom, nieprawidłowościom oraz nadużyciom w podmiotach gospodarczych. W przypadku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament