Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekształcenie spółki nie pozbawi jej prawa do zwolnienia dywidendowego

29 marca 2019 | Biznes i finanse | Rafał Mierkiewicz

W przypadku otrzymania wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów przez spółkę kapitałową, która następnie zostanie przekształcona w spółkę osobową przed upływem dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, przekształcenie nie przerywa biegu dwuletniego okresu wymaganego do zastosowania zwolnienia dywidendowego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 2440/16 z 27 września 2018 r.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, planująca przekształcenie w spółkę jawną spółka z o.o. zadała ministrowi finansów pytanie, czy w wyniku takiego przekształcenia przed upływem dwuletniego okresu posiadania minimum 10 proc. udziałów dojdzie do utraty prawa do zwolnienia od podatku dochodowego. Dyrektor izby skarbowej działający z upoważnienia ministra finansów stanął na stanowisku, że wypłacone spółce wynagrodzenie z tytułu automatycznego umorzenia udziałów będzie podlegać opodatkowaniu. Organ wskazał, iż zwolnienie od podatku dotyczy sytuacji, w której zarówno spółka otrzymująca wynagrodzenie, jak i spółka je wypłacająca, są podatnikami podatku CIT. Spółka jawna takim podatnikiem nie jest, przez co dojdzie do utraty zwolnienia od podatku dochodowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił interpretację zaskarżoną przez spółkę. Wyjaśnił, że Ordynacja podatkowa wprowadza zasadę sukcesji generalnej, która oznacza kontynuowanie przez następcę prawnego (w tym przypadku spółkę przekształconą) biegu terminu jako nieprzerwanego. Dotyczy to przede wszystkim skutków przejęcia między spółkami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11318

Wydanie: 11318

Spis treści

Reklama

Zamów abonament