Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyłączenie z opodatkowania dla sektora publicznego nie zakłóca konkurencji

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Świadcząc usługi zapewnienia pobytu w środowiskowym domu samopomocy, za które pobiera opłaty, powiat nie działa jako podatnik VAT.

Powiat jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje zadania m.in. z zakresu pomocy społecznej, poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Ponadto, ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS). Opłaty za pobyt w ŚDS wpłacane są na rachunek bankowy PCPR, a następnie przekazywane do starostwa. Powiat podkreślił, że mają one charakter dochodów zleconych, co wynika z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej. PCPR nie ma możliwości odstąpienia od realizacji tych zadań.

Powiat zapytał, czy wykonywanie tak opisanego zadania zleconego podlega wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Sam uważał, że tak, bo wszystkie czynności w zakresie świadczeń pomocy społecznej wykonywane przez PCPR mają charakter publicznoprawny.

Przeciwnego zdania był fiskus. Stwierdził, że w spornej sprawie występuje skonkretyzowane świadczenie (zapewnienie pobytu w ŚDS), które jest wykonywane z nakazu organu władzy, dla którego istnieje bezpośredni beneficjent. Powiat zobowiązuje się wykonać określone decyzją administracyjną czynności na rzecz konkretnej osoby i pobiera za nie opłaty. A skoro jest możliwe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament