Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko skutki zdarzeń losowych są premiowane w CIT

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

To, że kary umowne zwykle wiążą się z niewłaściwym czy nienależytym wykonaniem usług, nie oznacza automatycznie, że nie mogą one być kosztem podatkowym. Fiskus musi ocenić taki wydatek wszechstronnie, m.in. przez pryzmat związku z przychodem czy racjonalności działań podatnika.

Spółka jest członkiem konsorcjum, które podjęło się realizacji zamówienia publicznego na wykonanie i wdrożenie systemu zarządzania majątkiem sieciowym. W umowie konsorcjum członkowie wskazali, kto jest odpowiedzialny za wykonanie poszczególnych zadań i przyporządkowali wynagrodzenie. Konsorcjanci ponoszą w stosunku do zamawiającego solidarną odpowiedzialność za wykonanie zobowiązań wynikających z umowy.

Konsorcjum nie dotrzymało terminów realizacji zadań, ale powstał spór co do przyczyn ich przekroczenia, skutków oraz prawa zamawiającego do naliczenia kar umownych. Podpisano ugodę, ale zamawiający wezwał wszystkich członków konsorcjum solidarnie, i w pełnej wysokości roszczenia, do zapłaty kary umownej.

Ostatecznie spółka zgodziła się ponieść wydatek w postaci kar z ugody. Fiskusa zapytała, czy taka kara z tytułu opóźnienia w wykonaniu usług może zostać uznana za koszt uzyskania przychodów oraz o sposób jej rozliczenia.

Fiskus odpowiedział, że opisana kara w ogóle nie daje prawa do kosztu. Wynika ona z nienależytego wywiązywania się z umowy zawartej z zamawiającym (terminowości). Aby zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament