Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezależny audyt jeszcze nie obowiązkowy, ale już pożądany

03 kwietnia 2019 | Rachunkowość | Monika Strzelecka, Jakub Florek

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nie wprowadza nakazu zewnętrznego badania procesów AML. Może ono być jednak wykorzystane w realizacji wymogów jej przepisów.

 

Wymagania wobec instytucji nadzorowanych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz finansowaniu terroryzmu rosną. Aby im sprostać, instytucje często zmuszone są do wdrożenia zmian procesowych, organizacyjnych i technologicznych. W celu zapewnienia zgodności z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa AML), opartej na podejściu risk based approach, procedury oraz rozwiązania procesowe powinny podlegać okresowym kontrolom. Powstaje zatem pytanie o potrzebę przeprowadzania niezależnego audytu obszaru AML.

Zagraniczne standardy

Zgodnie z IV Dyrektywą AML instytucje obowiązane powinny zapewnić niezależną funkcję audytu, dotyczącą poprawności wewnętrznych kontroli i procedur. Wymóg ten uzależniony jest od wielkości oraz charakteru prowadzonej przez instytucję działalności.

Obowiązek przeprowadzania niezależnego audytu został również przeniesiony do prawa lokalnego niektórych państw członkowskich, jednak nie jest to powszechnie stosowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11322

Wydanie: 11322

Spis treści
Zamów abonament