Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzice jednej płci – dziecko bez dowodu

15 kwietnia 2019 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Paraliż trwa: dzieci, które w zagranicznych aktach urodzenia mają osoby tej samej płci jako rodziców, nie otrzymują polskiego dokumentu tożsamości.

Coraz głośniej o problemach z rejestracją w polskich aktach stanu cywilnego pochodzenia dziecka od dwóch osób tej samej płci. Sprawie przyjrzał się Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Wynik obszernej analizy nie napawa optymizmem.

– Taka rejestracja stanowiłaby naruszenie fundamentów prawa rodzinnego, którymi jest m.in. pochodzenie człowieka od kobiety i mężczyzny – uważa dr hab. Piotr Mostowski, autor analizy. I dodaje, że mogłoby też dojść do przeniesienia do Polski skutków nabycia za granicą statusu prawnego rodziców A i B przez dwóch mężczyzn, którzy go nabyli na podstawie nieważnej z krajowej perspektywy umowy z tzw. rodzicielką zastępczą.

– Takie kontraktowanie, jako naruszające godność kobiet i tożsamość dzieci, nie jest dozwolone w większości państw na świecie – przesądza autor.

Urzędy stanu cywilnego mają problemy z wykonaniem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego o wpisywaniu do akt stanu cywilnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11332

Wydanie: 11332

Spis treści
Zamów abonament