Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział przez wydzielenie a dochód z udziału w zyskach

24 maja 2019 | Biznes i finanse | Rafał Mierkiewicz

Wydzielenie i przeniesienie własności określonej części majątku spółki kapitałowej nie stanowi dla spółki, która z tego tytułu nie objęła udziałów, dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o CIT.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 2638/16.

Skarżąca spółka weszła w spór z dyrektorem izby skarbowej w związku z wydaną interpretacją indywidualną. We wniosku o jej wydanie spółka wskazała, iż stanie się większościowym udziałowcem innej spółki (dalej: spółka dzielona). W wyniku planowanego podziału miało dojść do wydzielenia części majątku spółki dzielonej. W związku z tym, spółka zwróciła się do organu interpretacyjnego z pytaniem, czy na skutek podziału spółki dzielonej i wydzielenia części jej majątku na rzecz spółki skarżącej, po stronie spółki powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Taka kwalifikacja wspomnianego przysporzenia umożliwiłaby spółce, pod określonymi warunkami, skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

W wydanej interpretacji organ stwierdził, że w omawianym przypadku nie mamy do czynienia z przysporzeniem wynikającym z posiadanych udziałów (akcji) w przejmowanym podmiocie. Dlatego też przychód taki nie powinien być uznawany za przychód z udziału w zyskach osób prawnych, lecz jako przychód podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wynika to z faktu, że przychód ten wiąże się z podziałem spółki. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament