Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Woda – nawadnia i zaspokaja pragnienie

24 maja 2019 | Dodatki Jednodniowe

Dzieciństwo to ważny okres w życiu człowieka. Sposób odżywiania oraz wzorce, z których czerpie dziecko, mają ogromny wpływ na jego zdrowie – zarówno w danym momencie życia, jak i w przyszłości. Warto zatem uczyć najmłodszych prawidłowych nawyków, jak np. regularne picie wody.

Woda jest niezbędna w niemal każdym procesie zachodzącym w ludzkim ciele. Pełni ona istotną funkcję w termoregulacji organizmu oraz oddychaniu, jest niezbędna w procesie trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych. Woda bierze również udział w usuwaniu produktów metabolizmu i toksyn z organizmu, a także jest odpowiedzialna za regulację wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz doskonale nawilża organizm od wewnątrz. Najwięcej jej, bo aż 81 proc., zawierają nerki, płuca, mózg i mięśnie, najmniej – kości (22 proc.). Pita w ciągu dnia małymi porcjami zapewnia optymalne funkcjonowanie.

Latem trzeba pić więcej

Normy spożycia wody zostały opracowane w Polsce przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie (najnowsze pochodzą z 2017 roku). Choć zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, rodzaj diety, poziom aktywności fizycznej czy temperatura otoczenia, to możemy wspomagać się ogólnymi wytycznymi. Według ekspertów dzieci w wieku 1–3 lat powinny mieć zapewnione 1,25 l wody na dobę, 4–6-latki 1,6 litra, a dzieci w wieku 7–9 lat ok. 1,75 litra. Jeszcze więcej potrzebuje jej nastolatek: od ok. 2 litrów w wieku 10–12 lat do nawet 2–2,5 litra pomiędzy 16. a 18. rokiem życia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11363

Wydanie: 11363

Spis treści
Zamów abonament