Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja, IoT, big data – nie należy się tego bać

24 czerwca 2019 | Raporty RZ
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

ROZMOWA | Smart city to miasto zintegrowane na wielu poziomach – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji

 

Dynamicznie rozwijające się metropolie potrzebują nie tylko coraz większej powierzchni, ale i technologii, która pozwoli lepiej zarządzać coraz bardziej skomplikowanym organizmem miejskim, co pana zdaniem jest największym wyzwaniem technologicznym w przypadku miast w Polsce?

Marek Zagórski, minister cyfryzacji: Podstawą jest nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna – dobrze rozbudowana sieć światłowodowa powiązana z sieciami radiowymi najnowszej generacji. Teraz myślimy o 5G, ale w perspektywie 2050 to oczywiście zostanie zastąpione nowszymi generacjami technologii transferu danych.

Mówiąc o zarządzaniu miastem, myślimy o smart city – koncentrując się na jakimś jednym obszarze, np. o dobrym zarządzaniu ruchem, by nie było korków. Musimy sobie uświadomić, że 5G ma taką przepustowość, że jest w stanie obsługiwać nawet milion urządzeń na powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Pozwoli to na pełną integrację usług. Z jednej strony mamy samochody i taksówki, tramwaje i autobusy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11388

Wydanie: 11388

Spis treści
Zamów abonament