Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta VAT od inwestycji wodno- -kanalizacyjnej wytworzonej przed centralizacją VAT

09 lipca 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Korektę należy obliczać przy zastosowaniu prewspółczynnika wynikającego z klucza dochodowego, przedstawionego w rozporządzeniu ministra finansów z 17 grudnia 2015 roku – uznał organ skarbowy.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 14 marca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.58.2019. 1.KK) rozstrzygnął kwestię obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego od wydatków na nabycie środków trwałych powstałych w wyniku inwestycji.

Gmina jest właścicielem infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, która jest przez nią wykorzystywana, poprzez wydzielony referat, do prowadzenia działalności w zakresie dostarczania wody oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gmina wykonuje, na podstawie umów cywilnoprawnych, odpłatne czynności na rzecz mieszkańców oraz działających na jej terenie przedsiębiorstw. Infrastruktura służy wnioskodawcy także do wykonywania wskazanych usług na rzecz jednostek budżetowych i innych obiektów gminnych.

Gmina zrealizowała w przeszłości inwestycję polegającą na budowie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestycja została oddana do użytkowania w 2015 r. Gmina następnie samodzielnie wykorzystywała infrastrukturę do celów odpłatnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament