Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki prawne aktu głosowania są wiążące

09 lipca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Nie można powtarzać głosowania w tej samej sprawie w celu uzyskania „pożądanych" wyników. Powtórzenie głosowania można dopuścić tylko wyjątkowo, w razie stwierdzenia oczywistych uchybień i omyłek.

- Radni chcą zawrzeć w statucie gminy rozwiązanie polegające na tym, że po przeprowadzeniu głosowania na sesji rady gminy – na wniosek przewodniczącego rady, poparty przez radę zwykłą większością głosów – będzie można ponowić głosowanie w tej samej sprawie. Czy taka regulacja będzie zgodna z przepisami? – pyta czytelnik.

Nie.

W art. 14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przyjęto, że uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Bezwzględnej większości głosów - oraz obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady i głosowania tajnego - wymaga np. wybór przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady (art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11401

Wydanie: 11401

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament