Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować przepisy o tax free w praktyce

05 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Maria Strelczenko

Wykładnia TSUE dotycząca niezgodności polskich przepisów o zwrocie podatku podróżnym z regulacjami unijnymi spowodowała rozbieżności w interpretacjach fiskusa. Dlatego konieczna jest zmiana ustawy o VAT w tym zakresie.

W celu stosowania procedury TAX FREE sprzedający, będący polskim podatnikiem VAT, powinien spełniać liczne wymogi stawiane przez polskiego ustawodawcę. Wymogi, o których mowa w art. 127 ustawy o VAT, nieco odbiegają jednak od tych, które zawiera Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa 2006/112/WE). W związku z tym w praktyce powstają liczne kontrowersje odnośnie do tego, jakie warunki powinien spełniać sprzedawca, aby móc stosować preferencyjną stawkę zero proc. w ramach procedury TAX FREE.

Obligatoryjne przesłanki

Zgodnie z art. 127 ust. 1 ustawy o VAT w celu korzystania z możliwości stosowania preferencyjnej zerowej stawki podatnicy powinni spełniać następujące wymogi:

1. posiadać status czynnego podatnika VAT;

2. prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących;

3. zawrzeć umowę w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, o których mowa w ust. 8 ww. przepisu.

Wymogu zawarcia takiej umowy nie stosuje się w przypadku, gdy sprzedawca zwraca podatek podróżnemu (art. 127 ust. 2 ustawy o VAT). Dodatkowo, na podstawie art. 127 ust. 6 ustawy o VAT, aby móc skorzystać z tej procedury, obroty podatników za poprzedni rok podatkowy powinny przekraczać kwotę 400 000 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11424

Wydanie: 11424

Spis treści
Zamów abonament