Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasz socjalista z Madrytu

02 sierpnia 2019 | Świat
72-letni Josep Borrell 1 listopada zastąpi Federicę Mogherini w roli wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
źródło: AFP
72-letni Josep Borrell 1 listopada zastąpi Federicę Mogherini w roli wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Przyszły szef dyplomacji UE Josep Borrell rozważa 
przyjazd do Warszawy dwa miesiące przed objęciem 
urzędu – dowiedziała się „Rzeczpospolita". 
Ułatwiłoby to Polsce nowe otwarcie w Brukseli. jędrzej bielecki

 

Madryt już wcześniej zapowiedział, że w trakcie obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej królestwo będzie reprezentował przewodniczący Senatu Manuel Cruz, czwarta osoba w państwa. Wiele wskazuje na to, że 1 wrześnie pojawi się też obecny szef hiszpańskiego MSZ Josep Borrell, który niedługo później zastąpi Federikę Mogherini.

Wysoko postawiona osoba w hiszpańskim MSZ mówi „Rzeczpospolitej": „Polska to nie jest, z całym szacunkiem, Słowacja, tylko kraj, z którym trzeba się liczyć. Dlatego Josep Borrell zastanawia się, czy nie towarzyszyć Cruzowi. Chce mieć dobre stosunki z Warszawą, zanim stanie na czele unijnej dyplomacji 1 listopada".

Obrońca jedności Hiszpanii

Borrell, syn piekarza w małej wiosce w Katalonii, u szczytu kryzysu spowodowanego secesjonistycznymi dążeniami prowincji Borrell mocno zaangażował się w obronę jedności królestwa.

– Katalonia nie jest ani kolonią, ani państwem okupowanym – wołał na manifestacji 8 października 2017 r., stając się natychmiast wielkim bohaterem lojalnych wobec Madrytu mieszkańców prowincji.

Ale jak z euro, Borrell najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że w katalońskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11422

Wydanie: 11422

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament