Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakup koparki kołowej w Niemczech

14 sierpnia 2019 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Nabycie wewnątrzwspólnotowe 
innego środka transportu obliguje 
do złożenia informacji VAT-23.

- 30 czerwca 2019 r. spółka będąca czynnym podatnikiem VAT i podatnikiem VAT EU kupiła w Niemczech koparkę na kołach, o masie całkowitej 18 ton. Koparka została przyjęta do używania w czerwcu 2019 r. i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Została (sklasyfikowana w grupie 580KST-PKWiU 2892.26 i PKWiU 2892.27 Maszyna do robót ziemnych i fundamentowych. Koparka nie podlega rejestracji na terytorium kraju. Została ona wyprodukowana w 2008 r., a jej moc to 88 KW, 118 KM. Maszyna ta służy do robót ziemnych przy oddzielaniu urobku od gruntu i przenoszeniu na środki transportu lub składowisko, służy również jako urządzenie przeładunkowe do robót ziemnych. Zastosowane w niej koła mają taką samą funkcję jak i gąsienice i służą do przemieszczania maszyny. W wyniku dostawy koparka została przewieziona do Polski. Jej zakup został udokumentowany fakturą wystawiona przez niemieckiego podatnika od wartości dodanej z 30 czerwca 2019 r. nabycie tej koparki spółka rozliczy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czy nabycie od kontrahenta unijnego koparki kołowej nakłada na spółkę obowiązek złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego?

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament