Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki – podatkowa dojna krowa

14 sierpnia 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Branża finansowa odprowadza do budżetu państwa coraz więcej i więcej CIT – wynika z analizy „Rzeczpospolitej". Dużymi płatnikami są też firmy publiczne. Anna Cieślak-Wróblewska

 

Firmy z jakich branż są największą podporą budżetu państwa? Okazuje się, że wciąż najwięcej CIT odprowadzają banki, choć rząd PiS nałożył na nie dodatkowe obciążenia – wynika z analizy „Rzeczpospolitej" indywidualnych danych podatkowych największych spółek w Polsce, jakie ostatnio przedstawiło Ministerstwo Finansów.

Duże daniny

Pod uwagę wzięliśmy wyniki ok. 180 firm o najwyższych przychodach w ciągu ostatnich sześciu lat. Praktycznie w każdym roku sektor bankowy okazywał się kurą znoszącą dla państwa złote jaja, a 2018 r. był wyjątkowo udany. W przypadku największych podmiotów w tej branży należny podatek za 2018 r. wyniósł ok. 5,5 mld zł i był o prawie 1,2 mld zł wyższy niż rok wcześniej – wynika z danych MF (choć wynik całej branży mógł być niższy ze względu na straty niektórych podmiotów).

Wiele banków w 2018 r. mogło rzeczywiście pochwalić się rekordowo wysokimi zyskami. Na przykład grupa PKO BP miała aż 3,7 mld zł zysku, czyli o ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej, a prezes Zbigniew Jagiełło chwalił się, że już w 2018 r. zostały zrealizowane główne cele finansowe zakładane w strategii do 2020 r. Z kolei grupa Pekao SA wypracowała 2,3 mld zł zysku, też o kilkanaście procent więcej.

Warto tu dodać, że banki odprowadzają do budżetu państwa nie tylko podatek dochodowy od swoich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11432

Wydanie: 11432

Spis treści
Zamów abonament