Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie dostał kredytu – bank musi usunąć jego dane

28 sierpnia 2019 | Prawo | Aleksandra Tarka

Historia niesfinalizowanych zapytań kredytowych powinna zniknąć z BIK i bankowych baz.

Tak uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny w przełomowym wyroku dotyczącym przetwarzania danych osobowych klientów banków. Wynika z niego, że nie ma „paragrafu", który pozwala na przetwarzanie danych dotyczących zapytań kredytowych niedoszłych klientów, czyli gromadzenia informacji o ilości i częstotliwości występowania o kredyt, gdy do umowy ostatecznie do doszło.

Testowanie ofert

Sprawa dotyczyła klienta jednego z banków, który w styczniu 2014 r. za pośrednictwem strony internetowej złożył wniosek kredytowy. Bank dokonał weryfikacji jego wiarygodności zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Podstawą tego była pisemna zgoda na weryfikację w BIK i innych bazach. Do finalizacji umowy jednak nie doszło. W maju 2014 r. niedoszły kredytobiorca – osobiście w oddziale, a potem też telefonicznie za pośrednictwem infolinii – złożył wniosek o usunięcie zapytań kredytowych dokonanych przez bank w BIK i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11443

Wydanie: 11443

Spis treści
Zamów abonament